ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان و انواع آن
مهر ۱۳, ۱۳۹۸
ایمپلنت
مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت دندان
مهر ۱۳, ۱۳۹۸
ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان و انواع آن
مهر ۱۳, ۱۳۹۸
ایمپلنت
مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت دندان
مهر ۱۳, ۱۳۹۸
 
 
 

در چه زمانی دندان ها احتیاج به جراحی دارند ؟!

در برخی مواقع متوجه دردی در ناحیه فک و دهان می شویم به همین خاطر مجبوریم برای پیدا کردن مشکل به دندان پزشک مراجعه کنیم و پس از مشاوره با دندان پزشک متوجه می شویم که به جای کشیدن دندان باید آن را جراحی کنیم ولی چرا جراحی ؟؟ حال می خواهیم در این مقاله همانطور که از اسم آن پیداست بگوییم در چه زمانی دندان ها احتیاج به جراحی دارند ؟!

علت اینکه افراد نیاز به جراحی دندان پیدا می‌کنند ممکن است کیستیک ایجادشده باشد یا اینکه مصرف آنتی ویروس‌های دندانی موجب انجام این کار شوند.

جراحی دندان زمانی صورت می‌گیرد که یک دندان یا ریشه باقیمانده در دهان به وسیله ابزارهای کشیدن خارج نشود و این خود دلایلی دارد؛ مثلاً ریشه دندان انحنای شدیدی داشته باشد یا تعداد و مدل ریشه‌های دندان غیرطبیعی باشد یا دسترسی به دندان مربوطه برای دندانپزشک مقدور نباشد. همچنین گاهی مجاورت بعضی اعصاب و عروق یا فضاهای آناتومیک صورت به ریشه دندان، دندانپزشک را مجبور به انتخاب بین کشیدن و اعمال فشار روی دندان و عمل جراحی  دندان می‌کند تا  بتواند بهترین و مطمئن‌ترین روش را برای فرد انتخاب کند و احتمال آسیب  به این نقاط حیاتی را پایین آورد.

گاهی این مسئله گریزناپذیر است  اما در بیشتر مواقع  آسیب وارده قابل ترمیم و قابل جبران است. برخلاف نظر بعضی افراد که انجام جراحی دندان را نشانه عدم مهارت دندانپزشک در کشیدن دندان می‌دانند، در حقیقت این تبحر دندانپزشک است که با انجام جراحی در مواقع نیاز، بیمار را از درد و ناراحتی رها می‌کند.

اگر عوامل ژنتیکی دخیل باشد اقدامات گام به گام سخت‌تر خواهد شد. سوراخ ایجادشده بین سقف کاذب و بینی و کف بینی به جراحی نیاز پیدا خواهد کرد.

ضربه باعث عدم تحرک و کاهش رشد دندان می‌شود و در نهایت برای دستکاری و باز شدن فک به جراحی نیاز می‌شود. پس خانواده‌ها با مشاهده این نوع عارضه حتماً به پزشک مراجعه کنند تا در همان کودکی این عامل رفع شود.