جراحی دندان نهفته

جراحی دندان نهفته :

سلام به همه دوستان عزیز! امروز می‌خواهم با شما در مورد یک موضوع مهم و پرسروصدا در دنیای دندانپزشکی صحبت کنم: جراحی دندان نهفته. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دندانپزشک شما به شما پیشنهاد داده باشد که دندان عقل یا نیش خود را با جراحی خارج کنید. اما چرا باید این کار را انجام دهید؟ آیا جراحی دندان نهفته خطرناک است؟ چه زمانی باید این عمل را انجام دهید؟ در این پست سعی می‌کنم به این سوالات پاسخ دهم و شما را با مفاهیم و روش‌های جراحی دندان نهفته آشنا کنم.

**دندان نهفته چیست؟**

دندان نهفته، دندانی است که به هر دلیلی نتوانسته است در حفره دهان بروید و در زیر لثه یا استخوان فک گیر کرده است. این مسئله معمولاً برای دندان‌های عقل و نیش بالایی رخ می‌دهد، زیرا این دندان‌ها آخرین دندان‌هایی هستند که در فک رشد می‌کنند و ممکن است فضای کافی برای رویدن آن‌ها وجود نداشته باشد. بعضی از عواملی که باعث نهفتگی دندان می‌شوند عبارتند از:

– تغییر مسیر رویدگی دندان به سمت جلو، عقب، جانب یا ضربدر
– وجود موانع مثل دندان‌های مجاور، توده‌های لثوی، کیست‌ها یا تومور‌ها
– وضعیت ژنتیک چون فک کوچک، تعداد زیاد دندان یا عقب ماندگی رشد فک

برای خارج کردن دندانهای نهفته که شایعترین آن دندان عقل نهفته می باشد یکی از جراحی هایی که اغلب بصورت سرپایی تحت بی حسی موضعی در مطب توسط متخصص جراحی فک و صورت انجام می گیرد.البته در برخی بیماران در صورتی که تعداد بالایی دندان نهفته داشته باشند و یا بیماری خاصی داشته باشند و یا بدلیل عدم تحمل شرایط سرپایی،می توان در بیمارستان و تحت بیهوشی نیز این جراحی را انجام داد.

چرا باید دندان نهفته را جراحی کرد؟

بقای دندان نهفته در فک ممکن است منجر به اختلالات و عوارض جبران ناپذیر برای سلامت دهان و فک شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

– التهاب و عفونت لثه و بافت نرم اطراف دندان نهفته
– فشار به دندان‌های همسایه و اختلال در ترازبندی و جابجایی آن‌ها
– پوسیدگی و تخریب دندان‌های نهفته و مجاور آن‌ها
– تشکیل کیست یا تومور در اطراف دندان نهفته و آسیب به استخوان و عصب فک
– درد شدید، سردرد، گوش درد، بدبوی دهان و تب

برای جلوگیری از این عوارض، بهتر است دندان نهفته را در اسرع وقت با جراحی خارج کنید. بهترین زمان برای این کار قبل از ۳۰ سالگی است، زیرا در این سنین استخوان فک نرم‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر است و جراحی راحت‌تر و بهبودی سریع‌تر خواهد بود. همچنین، اگر قصد دارید درمان ارتودنسی را انجام دهید، باید قبل از شروع آن دندان نهفته خود را جراحی کنید تا جایگاه دندان‌های شما حفظ شود.

نحوه و مدت زمان عمل:

جراحی پس از تزریق ماده بی حسی انجام میگیرد.یک برش داخل دهانی داده میشود و پس از دسترسی به دندان نهفته مورد نظر با استفاده از وسایل خاصی دندان خارج میگردد و محل برش بخیه زده میشود.این جراحی در مجموعه ما در مدت زمان حداکثر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بطول می انجامد.در طول مدت جراحی شما درد نخواهید داشت و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

اقدامات قبل از عمل:

برای انجام این جراحی نیاز است که شما حداقل یک عکس رادیوگرافی پانورامیک (OPG ) داشته باشید.شاید گاهی اوقات لازم شود از از محل دندان نهفته شما سی تی اسکن هم تهیه شود تا موقعیت دندان نهفته بهتر بررسی گردد.قبل از جراحی یک داروی مسکن به شما داده میشود تا بعد از عمل آزردگی کمتری را تجربه کنید.همچنین از شما خواسته می شود تا با دهانشویه ضد میکروبی قبل از جراحی در مطب بمدت ۳۰ ثانیه دهان خود را شستشو دهید تا بعد از جراحی احتمال عوارض کاهش یابد.

مراقبتهای بعد از عمل:

۱)به مدت ۳۰ دقیقه گازی که داخل دهان است را در محل فشار دهید.
۲)از سیگار کشیدن به مدت ۲۴ ساعت پرهیز نمایید.
۳)به مدت ۲ تا ۳ ساعت از صحبت کردن پرهیز نمایید.
۴)کمپرس و پک یخ را به طور متناوب در محل جراحی قرار دهید.
۵)پس از خارج کردن گاز بستنی و نوشیدنی های سرد مصرف کنید.
۶)مایعات خنک را با لیوان بنوشید و از نوشیدن با نی پرهیز کنید.
۷)از پرتاب کردن و تف کردن آب دهان به مدت ۲۴ ساعت پرهیز کنید.
۸)از ورزش یا فعالیت سنگین تا مدت ۲۴ ساعت پرهیز کنید.
۹)تا ۲۴ ساعت نشت خون مختصر وجود دارد که طبیعی است ولی در صورت خونریزی شدید با مطب تماس بگیرید.
۱۰)مقداری آزردگی و تورم به مدت چند روز در محل جراحی طبیعی است.
۱۱)داروهای تجویز شده را به دقت و طبق دستور رعایت فرمایید.